Staw biodrowy pozwala na ruchy zginania, prostowania i odwodzenia, a także na rotację wewnętrzną i zewnętrzną. Jest to możliwe m.in. dzięki mięśniom obejmującym te stawy, które składają się z kilku przeciwstawnych grup równoważących swoje działanie. Rezonans magnetyczny jest podstawowym badaniem w diagnostyce konfliktu udowo-panewkowego: jakie jest jego znaczenie?

Czym jest konflikt udowo-panewkowy?

Konfliktu udowo-panewkowy (FAI) to patologiczny proces, charakteryzujący się nieprawidłowym kontaktem między strukturami tworzącymi staw biodrowy, a konkretnie pomiędzy kością udową i panewką stawu biodrowego, co może prowadzić do zmian degeneracyjnych i uszkodzeń chrząstki stawowej oraz obrąbka. Jego przyczyn upatruje się zwłaszcza w nieprawidłowym wzroście kości. Problem bardzo często dotyczy młodych osób aktywnych fizycznie.

Objawy konfliktu udowo-panewkowego

Pacjenci dotknięci FAI, skarżą się przede wszystkim na ograniczenie ruchomości zgięcia i rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym. Doskwiera im także silny ból w okolicy dołu pachwiny, dający o sobie znać, zwłaszcza na początku aktywności fizycznej. Innymi uciążliwymi dolegliwościami pojawiającymi się w związku z konfliktem udowo-panewkowym są: uczucie „przeskakiwania” w stawie, trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego, np. podczas pochylania się, długotrwałego siedzenia czy wysiadania z samochodu.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce konfliktu udowo- panewkowego

Wśród badań obrazowych służących do diagnostyki FAI, wykonuje się: RTG, USG oraz rezonans magnetyczny. Wśród nich to rezonans uznawany jest za najdokładniejszy, ponieważ pozwala na uwidocznienie tkanek twardych i miękkich stawu biodrowego, a także na zdiagnozowanie miejsca uszkodzeń obrąbka panewki i chrząstki stawowej. Dodatkowo jest możliwość zastosowania kontrastu, a to pozwala zobrazować zmiany degeneracyjne w strukturze chrząstki stawowej.

Jak przebiega rezonans magnetyczny biodra?

Na badanie należy zgłosić się w ubraniu, które nie posiada metalowych elementów. Może zdarzyć się, że lekarz radiolog zleci podanie kontrastu do badania. Do badania z kontrastem nie trzeba być na czczo, natomiast uprzednio należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi. Badanie kreatyniny można wykonać w każdej pracowni MR w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED. Badanie trwa od zwykle około 30 minut, wykonywane jest w aparacie zamkniętym. Pacjenci poddający się diagnostyce z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, nie muszą obawiać się bólu, jedyną niedogodnością może okazać się konieczność długotrwałego pozostawania w bezruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj