Nieukojony płacz dziecka jest powodem zmartwień rodziców, zwłaszcza młodych. Każdy chce ulżyć w cierpieniu swojemu maluchowi. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z kolką niemowlęcą? Co robić, żeby pomóc dziecku?
Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?
Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość, która występuje u niemal połowy maluchów. Jest to napadowy płacz albo krzyk, którego nie da się ukoić typowymi sposobami. Kolka pojawia się bez łatwej do zidentyfikowania przyczyny, najczęściej w godzinach wieczornych. Podczas napadu dziecko ma zapłakaną i zgrymaszoną twarz, jest niespokojne i podkurcza nóżki. Można zauważyć powiększenie obwodu brzuszka i zwiększoną ilość gazów jelitowych. Co ważne – atakom nie towarzyszy gorączka i objawy innych chorób, dziecko prawidłowo przybiera na wadze i nie pojawiają się zaburzenia jego rozwoju. [1]
Kolka niemowlęca – domowe sposoby
Doświadczeni rodzice są w stanie rozpoznać, czy nieukojony płacz dziecka jest kolką, czy nie ma z nią związku. Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną dolegliwości u Twojej pociechy, zgłoś się do pediatry lub lekarza rodzinnego.
Podstawą postępowania są zazwyczaj domowe sposoby i są one również zalecane przez lekarzy. Ważne jest przyjrzenie się technice karmienia. Powinna być ona dobrana tak, żeby niemowlak podczas ssania pokarmu połykał jak najmniej powietrza. Dzięki temu mniej pęcherzyków gazu będzie gromadziło się w jelitach. Jak to zrobić? Podczas karmienia trzymaj dziecko tak, żeby jego główka była ułożona wyżej od reszty ciała. Tuż po nakarmieniu malucha nie kładź go na brzuchu. Możesz go delikatnie poklepywać po plecach – odbicie się może mu ulżyć.
Podczas ataku kolki zadbaj o spokojne środowisko dla dziecka. Nie denerwuj się – nawet bardzo małe dzieci wyczuwają napięcie u rodziców, co jest dla nich dodatkowym bodźcem stresowym. Weź swoją pociechę na ręce. Bliski kontakt z rodzicem działa uspakajająco. Na niektóre dzieci dobrze wpływa kołysanie lub wibracje. Możesz wybrać się na przejażdżkę samochodową.
Pomocne okazują się urządzenia generujące szum. Cichy dźwięk odkurzacza lub suszarki do włosów pozwala niemowlakom w uspokojeniu się podczas ataku kolki.
Możesz także spróbować masować brzuch dziecka. Nie rób tego podczas ataku kolki, ale między nimi. Ciepłą dłoń przesuwaj delikatnie po brzuchu malucha. Poruszaj się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. [2]
Preparaty z apteki
Ulgę może przynieść preparat na kolki zawierający symetykon, który działa jak substancja powierzchniowo czynna – rozbija duże pęcherzyki gazu na mniejsze. Ułatwia to usuwanie nadmiaru powietrza z jelit i może zmniejszyć dolegliwości. Lek jest dostępny w formie kropli doustnych.
Możesz też zapytać farmaceutę o ziołowe herbatki na kolki dziecięce. Często zalecane są napary z rumianku i mięty, które mają dodatkowe działanie rozkurczowe i żółciopędne.
Kolka niemowlęca jest stanem przejściowym i z czasem ta dolegliwość ustępuje. Warto zapoznać się wcześniej z jej objawami i sposobami na radzenie sobie z nieukojonym płaczem dziecka. Obserwuj uważnie stan swojego malucha i zawsze, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy – działaj.
Bibliografia
[1] A. Ratajczak, K. Ratajczak, i W. Feleszko, „Infantile colic”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 12, s. 413–418, grudz. 2016, doi: 10.15557/PiMR.2016.0041.
[2] S. Daelemans, L. Peeters, B. Hauser, i Y. Vandenplas, „Recent advances in understanding and managing infantile colic”, F1000Res, t. 7, s. F1000 Faculty Rev-1426, wrz. 2018, doi: 10.12688/f1000research.14940.1.